Ф. Милекер "Историја града Велике Кикинде 1412-1918.“

Иако написана 1928. године, ово је први превод на српски језик ове студије која се бави се историјским развојем Кикинде од настанка па до Првог светског рата, и може представљати велику помоћ у изучавању историје наше општине. Феликс Милекер (14. јануар 1858. Вршац — 26. април 1942. Вршац) је био  учитељ, кустос, истраживач и публициста. Милекер 1921. почиње са објављивањем серије малих монографија о прошлости Баната и његовој културној историји.

Каталог изложбе старе књиге

Поводом обележавања 170година постојања и рада, Народна библиотека "Јован Поповић" поставила је изложбу фонда старе књиге. Као посебан фонд оформио се 2012.године и чине га 33 књиге. Каталог садржи фотографије и библиографски опис књига. Најстарија књига је ЈестествовијеПавла Кинђелца.

Буквар роњења

У корак са светским трендовима и жељом да се деци омогући прихватљива литература, као и литература која прати међународне стандарде настао је "Буквар роњења". Стојан Богосављев, инструктор роњења, аутор је овог јединственог буквара намењног најмлађима.  "Буквар роњења" богат је илустрацијама које је радио Андор Поцик, као и фотографијама чији је аутор Богосављев.

Андреа Вукојевић "Лудаја"

Млада ауторка Андреа Вукојевић урадила је стрип о лепотици кикиндских њива- лудаји и кикиндским знаменитостима.

Мирко М. Косић

На Скупу у Кикинди поднето је 14 реферата и прилога и вођена је садржајна расправа. Радови су настојали да одбраде и спорне друштвене и научне делатности Косића.

Зборник приредио: проф. др Јовица Тркуља. Издавачи:Правни факултет Универзитета у Београду, Народна библиотека Јован Поповић Кикинда, Српско социолошко друштво, 2013 година

Дејана Савић "Блистер"

Збирку приповедака „Блистер“ карактеришу бритки дијалози и упечатљиве слике свакодневнице, унутрашњи немири, атмосфере панике и страха. У готово свакој од прича, ауторка користи исти поступак. Читаоца грубо увлачи у средиште текста, користећи као мамац неколико звучних реплика. За рукопис збирке "Блистер" Дејана Савић добила је награду "Ђура Ђуканов".

Милица Бучо "Завичајне песме"

Збирка "Завичајне песме" већ својим називом призива читаоце свих старосних доби. У њој је свака песма незабораван догађај из сеоског живота, описан до детаља.  Песме су живописна илустрација, мелодичне и певљиве, а стихови лепршави са лаком римом. Порука збирке је јасна, а није наметнута.

Трчи Лилит, запињу демони

"Трчи Лилит, запињу демони" је збирка прича Бојана Кривокапића, за чији је рукопис добио награду "Ђура Ђуканов" коју додељује Народна библиотека "Јован Поповић".  Честим изменама наративних перспектива и лингвистичких образаца, Кривокапић успева да конкретизује савремене дилеме постјугосоловенских простора...

Роберт Такарич, Милутин Ђуричковић - Паметна књига о школском позоришту

"На популаран и једноставан начин , кроз причу и дијалоге, Роберт Такарич и Милутин Ђуричковић, познати писци за децу, најмлађима приближавају тајне и лепоту позоришта, упознавајући их при том са најосновнијим појмовима, детаљима и финесама драме и драмске уметности уопште." проф. др Даница Радуновић Столић

"Кључ"

"Кључ" је дело ученика ОШ"1.октобар" из Башаида, настало као једна од активности у оквиру пројекта "Оснаживање школа за инклузивно образовање", који реализује Влада Републике Србије и Министарство просвете и науке Средствима Светске/Међународне банке за обнову и развој.Инклузија или укључивање различите деце у заједнички живот је прича о чаролији људског живота. Лепота је баш у нашој различитости.

Брацо Азарић - Из сна и из сећања

"Међу ствараоце који искрено трагају за истином спада и Брацо Азарић. Он готово нечујно, у свечаној тишини Нових Козараца, трага за истином равнице, њеним скривеним ритмовима, бојом звука, мистеријом трајања..." Милутин Дедић, академски сликар