Конкурс „Ђура Ђуканов“ 2019.

Народна библиотека „Јован Поповић“ из Кикинде је петнаести пут расписала наградни литерарни конкурс „Ђура Ђуканов“. Награда се, по пропозцијама, додељује за најбољу збирку прича аутора млађег од тридесет пет година писану на српском језику, под условом да рукопис претходно није био објављиван у целости или у деловима. Награда подразумева штампање књиге џепног формата, у тврдом повезу и тиражу од 350 примерака.

Рок за достављање рукописа је 31. мај 2019. године. Рукописе достављати искључиво у електронском формату на следећу адресу:Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. с назнаком „За литерарни конкурс Ђура Ђуканов“.

Рукописи морају да буду потписани пуним именом и презименом, те да садрже информације о години рођења, адреси становања, броју телефона и и-мејл адреси.

Рукописи који не садрже све неопходне податке или су послати у неодговарајућем формату неће бити уврштени у конкуренцију.

Награда „Ђура Ђуканов“

На седници жирија за доделу награде „Ђуре Ђуканов“ одржаној 19.7.2018. жири у саставу Тамара Крстић (председник), Милена Ђорђијевић (члан) и Марија Ненезић (члан) донео је једногласну одлуку да књижевну награду „Ђура Ђуканов“, коју додељује Народна библиотека „Јован Поповић“ из Кикинде, добије Милан Вурдеља за збирку прича Соба за бештије. Дан касније аутор је одлучио да повуче рукопис те је на тај начин одлука жирија престала да важи.

Опширније: Награда „Ђура Ђуканов“

Уручена награда

19.јануара, на рођендан великог банатског писца Ђуре Ђуканова, Милани Грбић уручена је награда, која носи његово име,  за најбољу необјављену збирку прича. Награду је уручила директорка библиотеке Радмила Перовић. Чланице жирија Марија Ненезић и Милена Ђорђијевић су истакле да се Миланин рукопис одмах издвојио, те да су јавне библиотеке чувари књижевности и културе уопште.

Опширније: Уручена награда

Конкурс „Ђура Ђуканов“ 2018

Народна библиотека „Јован Поповић“ из Кикинде је четрнаести пут расписала наградни литерарни конкурс „Ђура Ђуканов“. Награда се, по пропозицијама, додељује за најбољу збирку прича аутора млађег од тридесет година писану на српском језику, под условом да рукопис претходно није био објављиван у целости или у деловима.

Опширније: Конкурс „Ђура Ђуканов“ 2018

ЂУРА ЂУКАНОВ

Народна библиотека „Јован Поповић“ из Кикинде расписује сваке године конкурс за литерарну награду „Ђура Ђуканов„. Награда се додељује за најбољу збирку приповедака аутора млађег од 30 година писану на српском језику, под  условом да рукопис претходно није био објављиван у целости или у деловима.

Досадашњи добитници награде „Ђура Ђуканов“ су: Бранко Ћурчић из Сомбора (2005), Марица Пушкаш из Новог Сада (2006), Биљана Ћућко из Батајнице,  2007, Драгана Дукић из Кикинде (2008), Ивица Миларић из Новог Сада (2009), Душан Вејновић из Новог Сада (2010), Драгослава Барзут из Врбаса (2011), Бојан Кривокапић из Новог Сада (2012),Дејана Савић из Крагујевца(2013) , Далибор Пејић из Београда  (2014), Јелена Маринков из Кикинде (2015) , Аљоша Љубојевић из Бијељине (2016) и Милана Грбић  из Кикинде(2017)

Одлуку о додели награде жири ће донети најкасније до 1. септембра текуће године. Награда се званично уручује лауерату у Народној библиотеци „Јован Поповић“ 19. јануара, на дан рођења Ђуре Ђуканова, значајног банатског писца, годину дана од расписивања конкурса.

Конкурс је тренутно НЕАКТИВАН.